Ανακοινώσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα

-11) Η Γ΄Γυμνασίου εξερευνά τη βυζαντινή και  νεότερη Αθήνα!

Στις 24-4-2024 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄τάξης του 40ού Γυμνασίου της Αθήνας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα  «Καπνικαρέα, ένα βυζαντινό μνημείο στο κέντρο της αγοράς», το οποίο υλοποιείται από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Επικοινωνίας της Διεύθυνσης Μουσείων του Υπουργείου Πολιτισμού.

Με αφετηρία το ναό της Καπνικαρέας, στον πεζόδρομο της Ερμού, και με τη βοήθεια των μουσειοπαιδαγωγών και του πλούσιου και καλαίσθητου εποπτικού υλικού, επιχείρησαν μια αναδρομή στην ιστορία της βυζαντινής και της  νεότερης  Αθήνας.

Στο τέλος αφού έκαναν μια μικρή έρευνα θέτοντας ερωτήματα στους περαστικούς, παρουσίασαν τα ευρήματά τους στους συμμαθητές τους, συνδέοντας το μνημείο με το παρόν και το μέλλον της πόλης.